הצלחה ניכרת להמלצות מחלקת מחקר אפסילון עבור 2016 - מקום שני מתוך 19 גופים בשוק ההון

 

בחינה לא תלויה של שוק ההון, העיתונים, החברות והפעילים

 

אזהרת רווח 3

 

אזהרת רווח 4

 

אזהרת רווח 2

 

הבהרה משפטית

הפרסום דלעיל הנו למטרת מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בו חוות דעת, הצעה, המלצה או ייעוץ לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות הערך המתוארים בניתוח. פרסום זה מתבסס על מידע אשר פורסם לכלל הציבור ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע כלשהו. הדעות המפורטות בפרסום זה עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. פרסום זה אינה מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

 

 

אזהרת רווח - שוק ההון הישראלי :


כמידי שנה, גם בדצמבר האחרון חל "פסטיבל ההמלצות" של בתי ההשקעות והברוקראז'ים השונים, אשר מנסים לנבא את ההתרחשויות הכלכליות ב-2017. אחד החלקים המרכזיים בתחזית שמספקים בתי ההשקעות, הוא בחירת המניות המועדפות לשנה הקרובה, כשחלק מהגופים מנסה למנף את בחירת המניות שלו ל-2016 למטרות שיווקיות – לעתים באופן הוגן, ולעתים תוך השמטת חלקים שלא התממשו.

מאז הקמת "אזהרת רווח", אנו עורכים מדי שנה פרויקט מיוחד שבו אנו אוספים את כל המלצות ההשקעה במניות שפרסמו בתי ההשקעות והברוקראז'ים הישראלים, ובודקים מי פגע בול, מי פספס לגמרי והאם ההערכות והתחזיות של בתי ההשקעות, אכן התממשו. בסוף שנת 2015 אספנו את כל ההמלצות שפורסמו (סה"כ 19 גופים), הכנסו את התשואה שהניבו המניות ב-2016, וחישבנו את הממוצע הכולל של תשואת המניות שנבחרו.

התוצאה לפניכם, הפירוט באקסל.

https://drive.google.com/open…


זה המקום לומר. כל עניין הוא לא יותר מ"תחרות יופי", שלא באמת מעיד על איכות ניהול ההשקעה של אותו גוף, היכולת שלו לזהות שינוי מגמות בשוק ולהגיב אליהם בזמן אמת, ועל יכולת עקבית לייצר תשואות גבוהות לאורך זמן – אך כששמים את טבלת תשואות המניות של 2016 ומשווים אותה לזו של 2015, בהחלט ניתן לראותר שיש מגמה מובהקת – רוב הגופים שהיו בתחתית הטבלה בשנת 2015, נמצאים בחציון הנמוך התחתון גם ב-2016.

מעבר לטבלת התשואות, ריכוז כל הבחירות שנעשו ע"י גופי ההשקעה מאפשר אולי ללמוד ולנתח את דרך המחשבה והפעולה של גופי ההשקעה בישראל. המסקנות שלמדנו מהנתונים מראות שרוב הגופים בשוק ההון זיהו את המגמה המרכזית של 2016, שבה מדדי 75 והיתר רשמו תשואה עודפת משמעותית על מדד ת"א 25, ומעט מאוד גופים בחרו מניות מתוך המדד המוביל; מנגד, אף גוף לא כלל בהמלצותיו את המניות שהכפילו את ערכן ויותר בשנה החולפת, דוגמת סודה-סטרים, מזור, סרגון, המ-לט, ו-WIX, מה ששוב מזכיר כי היכולת לפגוע ב'מניית השנה' הוא נמוך ביותר.

לפניכם מוצג בנקודות סיכום להמלצות ההשקעה שניתנו לשנת 2016, וההתייחסות והתובנות שלנו אליהן.

17% - זו התשואה הממוצעת שהניבו כל ההמלצות של הגופים השונים ב-2016; מדובר בשיפור קל ביחס לאשתקד, אז התשואה הממוצעת של כלל הגופים עמדה על 15.9%. אם ב-2015 רק 3 גופים הצליחו לפגוע בכל ההמלצות שנתנו, הרי שביחס ל-2016 נרשם שיפור משמעותי, וישנם 9 גופים, כמעט מחצית ממספר הגופים שסיפקו המלצות, אשר כל המניות שבחרו לשנת 2016, סיימו אותה בתשואה חיובית.

עקביות - עבור שניים מהגופים, מור - בית השקעות ו איילים, מדובר בשנה שנייה ברציפות  בה כל המלצות ההשקעה במניות שנתנו סיפקו תשואות חיובית. הגוף השלישי שהצליח ב-2015 לפגוע בכל המלצותיו הוא ירושלים ברוקראז' מבית בנק ירושלים, וב-2016 הוא 'מתהדר' בפרסומים שיווקיים בכך שפגע ב-9 מתוך 10 המלצות השקעה שסיפק ל-2016 (5 במניות ו-5 באג"ח); כאמור, את המלצת ההשקעה היחידה שהניבה תשואה שלילית הוא מעדיף להצניע - מדובר בחברת טבע שצנחה בשנה החולפת, כך שעל אף שיתר המלצותיו הניבו תשואה חיובית, בסופו של דבר בחירה לא מושכלת אחת הביאה לכך שהתשואה שהניבו המלצותיו עמדה על 9.9%, ומיקמה אותו במקום 14 מתוך 19 בטבלת התשואות.

מקום 8 – בישראל ישנם 10 גופים המנהלים קרנות פנסיה. קרן הפנסיה של הלמן אלדובי בית השקעות הניבה תשואה של 1.93% בינואר-נובמבר 20166, מה שכאמור מיקם אותה  בתחתית טבלת התשואות בקרב קרנות הפנסיה החדשות. אין מדובר ב'מעידה חד פעמית' – כשמתסכלים בחתך רחב יותר של 5 שנים, המיקום של תשואת קרן הפנסיה של הלמן אלדובי הוא אחרון בטבלה.
 בניגוד גמור לתשואות בעולם האמיתי, המלצות ההשקעה במניות שסיפק הלמן אלדובי לשנת 2016, הניבו את התשואה הגבוהה ביותר - 34.5%. כל ההמלצות שבחר בית ההשקעות – קנון (חברת החזקות), ויקטורי (קמעונאות), אזורים (נדל"ן למגורים), אלקטרה (תשתיות) ואפריקה נכסים (נדל"ן מניב) הניבו תשואה דו-ספרתית חיובית, מה שאפשר לו לסיים במקום הראשון, בפער יפה מהמקום הבא אחריו (אפסילון בית השקעות, שהמלצותיו הניבו תשואה ממוצעת של 30.2%).
 הניגוד בין המיקום של הלמן אלדובי בטבלת המלצות ההשקעה שסיפק לתקשורת, לבין התשואות שהשיג לחוסכים שלו, מדגים באופן הכי חד את הפער בין 'תחרות היופי' שנערכת בתקשורת, שרחוקה מלהעיד על איכות ניהול ההשקעות של אותו גוף, היכולת שלו לזהות שינוי מגמות ולהגיב אליהם בזמן אמת, ולייצר תשואות גבוהות לאורך זמן. לנו נותר רק לקוות, שהבחירות המוצלחות של הלמן-אלדובי יחלחלו גם לקרנות הפנסיה וקופות הגמל שהוא מנהל, ויניבו תשואות גבוהות יותר בעתיד. ובכל מקרה, על הבחירות - שאפו.

1 – רק גוף 1 מבין 19 הגופים שסיפקו המלצות השקעה למניות בתחילת 2016, השיג תשואה שלילית על המלצותיו. מדובר בבית ההשקעות השוויצרי UBS, שהמליץ לתת משקל יתר לתחום הפארמה, תוך מתן המלצה חיובית לטבע, פריגו ומיילן. התשואה של שלושת המניות הללו ב-2016 הייתה בהתאמה מינוס 44%, מינוס 43% ומינוס 31%, ובתוספת המלצה על מניית החברה לישראל שהניבה תשואה שלילית של 9%, המלצותיו של UBS ב-2016 הניבו תשואה ממוצעת שלילית של 9.6%, וכך הוא סגר את הטבלה בפער עצום מהמקום שמעליו. UBS הוא גוף רציני, ויהיו כאלו שיוכלו לספק הסברים להחמצות שלו בהמלצות שסיפק לשנת 2016, אבל כשמסתכלים על ממוצע התשואות שהניבו המלצות שסיפק לשנת 2015, מגלים שגם אותה הוא סיים עם תשואה שלילית, של מינוס 6.6%, שמיקמה אותו במקום הלפני אחרון.

וזה מביא אותנו לנקודה מעניינת - כשבודקים את מיקומי הגופים השונים בטבלת התשואות של 2016 מול המיקום שלהם ב-2015, עולה כי רוב הגופים נשארו בחציון בו הם נכללו, ומעט מאוד תזוזות משמעותיות קרו. הלמן אלדובי, אפסילון, איילים, מור בית השקעות ומגדל שוקי הון, שתפסו את חמשת המקומות הראשונים בטבלת התשואות ל-2016, מוקמו כולם בצמרת טבלת התשואות בשנת 2015, ואילו רוב הגופים שמוקמו אשתקד בתחתית הטבלה, נשארו בחציון התחתון גם ב-2016.
 אמנם מעקב של שנתיים הוא לא מדגם מספיק ארוך בשביל לבסס תזה, אבל בהחלט ניתן לראות שישנה את פערי האיכות בין בתי ההשקעות, כפי שבא לידי ביטוי בתשואות שהם מספקים. האם זה אומר שההמלצות שסיפקה צמרת הטבלה בשנה החולפת לשנת 2017 יניבו תשואה עודפת? יהיה מעניין לעקוב.
 תיאוריית הכלבים – אחת מתזות ההשקעה שהיו פופולאריות בשנות התשעים, זכתה לשם "Dogs of the dow", ובתמצית העיקרון של תזה זו הוא לרכוש בתחילת השנה את 'המניות החבוטות' של השנה הקודמת. בארונס, אחד ממגזיני ההשקעות המוערכים בעולם ש'גלובס' מפרסם תרגום שלו, סיפק המלצות מעניינות לשנת 2016. בקרב החברות הקטנות-בינוניות, הוא נקב ב-10 מניות, שממוצע התשואה שהניבו ב-2015 היה שלילי, בשיעור של 12.4%. מה התשואה המשוקללת שהמניות הללו הניבו ב-2016? לא פחות מ-16.4%.
 כשמתסכלים על בחירות המניות של בארונס בקרב החברות הגדולות (מצורף בקובץ האקסל), עולה תמונה מעניינת עוד יותר. ב-2015 המלצות ההשקעה של בארונס בחברות הגדולות הניבו תשואה שלילית ממוצעת של 7.7% - הרבה מתחת לבנצמארק, מדד ה-S&P 500, שירד ב-2015 בפחות מאחוז. המניות המומלצות של בארונס בקרב החברות הגדולות לשנת 2016 הניבו תשואה חיובית ממוצעת של 3.7% בלבד – שוב מתחת לבנצ'מארק, שעלה בכ-10%. מתוך סקרנות, בדקנו מה התשואה שהניבו בשנת 2016, ההמלצות שנתן בארונס לשנת 2015, שכאמור אכזבו בגדול. ובכן, 'המניות החבוטות' של 2015, הניבו תשואה ממוצעת של 8.8% ב-2016, קרוב לבנצ'מארק וגבוה משמעותית מהבחירות שסיפק בארונס לשנת 2016. בהחלט חומר למחשבה...

תחזיות ומה הם באמת שוות – במקביל לבחירת המניות ואגרות החוב המומלצות, מספקים הגופים גם תחזיות כלליות לביצועים של נכסים שונים, בהם מדדים, מטבעות, סחורות ועוד. כידוע, רוב בתי ההשקעות לא יורקים לבאר ממנה הם שותים, ולמעט גוף אחד, תמיר פישמן, כל יתר 18 הגופים העריכו שמדד המעו"ף יסיים את שנת 2016 בעליות שערים, בשיעור כזה או אחר. 
מדד ת"א 25 סגר את 2016 בירידה של 3.6%, קרוב מאוד לירידה של 6%% אותה חזה תמיר פישמן. גם יתר התחזיות שסיפק פגעו לא רע בכלל: ההערכה שלו הייתה שהנפט ירשום עלייה משמעותית וייסחר בסוף 2016 בטווח מחיר של 50$-60$ לחבית, כפי שאכן קרה; האירו ייחלש בכ-4% מול השקל (בפועל ירד ב-1.6%) ושהדולר יתחזק בכ-8.5% (בפועל נחלש ב-1.2%). ואם חשבתם שהנה, נמצא הגוף שיודע לספק תחזיות טובות ויודע לקרוא נכון את מפת השווקים העולמיים, חכו עד שתשמעו מה הייתה התחזית של תמיר פישמן לביצועי מדד הדאו-ג'ונס ב-2016 – ירידה של 6%, בדומה לירידה אותה חזה במדד המעו"ף. ובכן, מדד הדאו ג'ונס סיים את 2016 בשיא כל הזמנים, תוך שהוא עולה בשיעור דו-ספרתי נאה של 13.7%...
לא נלאה אותם בתחזיות של יתר הגופים אבל התמונה אצל כולם היא דומה-  חלק מהתחזיות אכן התממשו, וחלק מהן היו רחוקות מלהתממש. אם יש גוף שמצליח לפגוע בכל התחזיות שלו (מה שלא קרה השנה) - פשוט איתרע מזלו.

בקיצור ובפשטות - כל יכולת לנבא לטווח ארוך מחירים של נכסים שמושפעים ממשתנים אקסוגניים רבים, הוא הימור גרידא. אז נכון, לפעמים הכדור ברולטה נופל על המספר ששמתם על הלוח, אבל הסיכוי שזה יקרה עומד על פחות מ-3%, וכך צריך להתייחס לתחזיות המאקרו שמספקים הגופים השונים.

כעת אתם מוזמנים להסתכל בטבלאות דירוג התשואות המלאות של בתי ההשקעות והברוקראז'ים לשנת 2016. נשמח להערות, הארות ושאר תובנות. 
בחלק הבא, נאסוף את כל המלצות ההשקעה שסיפקו הגופים השונים לשנת 20177, נרכז אותן וננתח אותם עבורכם.

ותודה מראש למי שעזר וסייע באיסוף הנתונים, ולעיתונים שנותנים במה לפרסום הנ"ל. בלעדיכם לא היינו יכולים :-)

Calcalist כלכליסט
גלובס - Globes
TheMarker Online
Bizportal

No automatic alt text available.

 

הבהרה משפטית

הפרסום דלעיל הנו למטרת מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בו חוות דעת, הצעה, המלצה או ייעוץ לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות הערך המתוארים בניתוח. פרסום זה מתבסס על מידע אשר פורסם לכלל הציבור ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע כלשהו. הדעות המפורטות בפרסום זה עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. פרסום זה אינה מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

 

פגישה אישית
נציגנו יחזרו אליכם בהקדם האפשרי

120x600_stairs